پهپاد سمپاش DJI T30 وسمپاش DJI T10

معرفی پهپاد سمپاش DJI T30

شرکت DJI در تاریخ 4 نوامبر 2020 در کنفرانسی که در شهر شنزو برگزار کرد از جدیدترین پرنده های صنعتی خود با کاربری کشاورزی و محافظت از محصولات کشاورزی رونمایی کرد.

سمپاش dji T30 وسمپاش dji T10 نامی بود که بر روی این 2 محصول گذاشته شد، که پسوند 30 و 10 اشاره به ظرفیت 30 لیتری و 10 لیتری مخزن پهپاد DJI T30 و DJI T10 دارد.

T30

T30 سنگین ترین پهپاد سم پاش ساخته شده توسط شرکت   DJI می باشد که قادر است تا 30 لیتر/کیلوگرم محموله را حمل کند. این پهپاد با هدف سم پاشی زمین های کشاورزی و درختان میوه طراحی شده است که سم پاشی درختان نیازمند پرواز پرنده در ارتفاع بالاتر می باشد از این جهت می توان T30 را پرچم دار جدید پهپاد های سم پاش این شرکت در نظر گرفت.

در طراحی پهپاد T30 از پلتفرم هگزا و حالت 6 موتور – محور استفاده شده است که با یک تخمین سر انگشتی در مورد بیشنیه وزن پهپاد هنگام پرواز، می توان تراست تولیدی بالای هر موتور (حدود 8 کیلوگرم) را مشاهده کرد که بیانگر بهبود کیفیت مجموعه موتور، ملخ و اسپید کنترل استفاده شده در این پهپاد می باشد.

با توجه به استفاده از پلتفرم هگزا در این پرنده، پایداری مناسب هنگام پرواز انتظار می رود.

سازه

سازه طراحی شده برای T30 همان طور که اشاره شد مبتنی بر پلتفرم هگزا می باشد و از قابلیت جمع شوندگی بازوها که امروز دیگر از الزامات این نوع پهپاد ها محسوب می شود، بهرمند برده است.

نوع جمع شوندگی بازو ها متفاوت با سایر پهپادهای سم پاشی قبلی این شرکت می باشد. ۲ جفت از بازوها  مشابه بازو های پهپاد های سری مویک از ریشه به بغل جمع می شوند و بازوهای دیگر به سمت پایین جمع می شوند که در نوع خود جالب، کاربردی و همراه با افزایش استحکام سازه ای می باشد که بنابر ادعا این شرکت حجم این پرنده در حالت جمع شوندگی تا ۸۰% کاهش می دهد که موجب تسهیل در حمل و نقل آن شده است.

از دیگر نکات مهم در این پرنده که مشابه آن را در پرنده های قبلی این شرکت (T16 و T20) دیده بودیم نحوه ی قرار گیری خشابی باتری و مخزن در داخل بدنه پهپاد می باشد که باعث شده فرایند بارگذاری و تخلیه مخزن و باتری راحت تر انجام شود.

پایه فرود و لندینگ پرنده نیز دوباره طراحی شده است و از نوع متعارف پایه های فرود قبلی متفاوت است که مشابه آن را در بعضی فریم های سم پاش چینی دیده بودیم که موجب پایداری بیشتر پرنده در فرآیند فرود و برخاست و همچنین کاهش وزن سازه آن شده است.

محل قرارگیری مجموعه خلبان خودکار و سیستم ناوبری نیز در سمت جلو پرنده تعبیه شده است که آنتن های RTK در اطراف این بخش قرار می گیرند.

به احتمال زیاد مجموعه الکترونیکی سیستم ناوبری شامل برد ها نیز مانند پرنده های سری مویک در این بخش قرار دارند و دیگر شاهد حالت ماژولار و استفاده از فلایت کنترل های N3 و A3  در آن نباشیم.

اب بندی ۳ لایه بدنه نیز باعث شده تا شستشوی بدنه پهپاد بدون هیچ مشکلی انجام شود.

رادیو کنترل و سیستم ناوبری

شرکت DJI محصولات جدید سم پاش خود را به رادیو کنترل های جدید با مانیتور های 5.5 اینچی مجهز کرده است که شباهت بالایی به رادیو کنترل پرنده های سری مویک دارد.

مانیتور 5.5 اینچی طبق ادعا شرکت در زیر نور خورشید کارایی مناسبی داد. مجموعه رادیوکنترل و ایستگاه زمینی از نرم افزار مخصوص پهپادهای سم پاش کشاورزی جدید این شرکت بهره می برد که بنابر ادعا، کارایی راحت تری را برای کاربر به ارمغان می آورد. امکان نصب ماژولار انتن های RTK بر روی رادیو نیز فراهم شده است تا دقت سانتی متری پرواز فراهم شود.

 

 

امکان ارسال تصویر تا فاصله 5 کیلومتری که تا 60 درصد بیشتر از مدل های پیشین می باشد از جدیدترین به روزرسانی های سری جدید پهپاد های سم پاشی شرکت DJI می باشد.

پرنده مجهز به دوربین های دوگانه FPV می باشد که امکان مشاهده مسیر را برای ایستگاه زمینی فراهم می کند.

پیشرفت سنسور های مانع سنج در مدل های جدید کامل چشم گیر می باشد و این پرنده ها به اصطلاح به رادار کروی مجهز می باشند، بدین معنی که اگر پرنده را در مرکز یک کره فرض کنیم تمام اجسام و موانع تا شعاع مشخصی قابل شناسایی هستند که در صورت خطر برخورد با آن عکس العمل مناسب توسط سیستم خلبان خودکار قابل تعریف می باشد.

سیستم خلبان خودکار پرنده نیز به روز رسانی شده و کاربرد و استفاده از آن برای کاربر راحت تر شده است.

پرنده های جدید از قابلیت RTK برای موقعیت سنجی دقت بالا استفاده می کنند.

قابلیت پرواز در ارتفاع ثابت نسبت به سطح زمین نیز از دیگر ویژگی های این پهپاد می باشد که امکان استفاده از پهپاد در مناطق کوهپایه ای را هم فراهم می کند.

با پیشرفت و افزایش راندمان موتورها، ملخ ها، اسپید کنترل های تولیدی این شرکت، پهپادهای سم پاشی که اخیرا معرفی و روانه بازار کرده بر اساس پلتفرم هگزا و کواد می باشند.

این شرکت به منظور دستیابی به زمان پرواز بهینه علاوه بر افزایش راندمان موتورها، ملخ و اسپید کنترل باید بهینه سازی هایی را نیز بر روی باتری ها انجام می داد و پهپادهای T10  و T30 این شرکت از این به روز رسانی ها بهره برده است.

باتری و موتور و ملخ و اسپید

با پیشرفت و افزایش راندمان موتورها، ملخ ها، اسپید کنترل های تولیدی این شرکت، پهپادهای سم پاشی که اخیرا معرفی و روانه بازار کرده بر اساس پلتفرم هگزا و کواد می باشند.

این شرکت به منظور دستیابی به زمان پرواز بهینه علاوه بر افزایش راندمان موتورها، ملخ و اسپید کنترل باید بهینه سازی هایی را نیز بر روی باتری ها انجام می داد و پهپادهای T10  و T30 این شرکت از این به روز رسانی ها بهره برده است.

بنابرادعا این شرکت پرنده T30 از باتری های 29000 میلی امپر ساعت ساخت این شرکت که دارای طول عمر 1000 سیکل شارژی (در حالت شارژ سریع) مجهز می باشد و در طول عمر مفید باتری ها برای سم پاشی بیش از 2000 هکتار کارایی دارد که سیکل شارژی بالا باتری ها تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های عملیاتی پهپاد برای کاربر دارد. باتری ها ضد آب و ضد ضربه طراحی شده اند.

به کمک مجموعه شارژری که همراه پرنده عرضه می شود زمان شارژ باتری ها به عدد خارق العاده ۱۰دقیقه رسیده است.

شارژر معرفی شده بر روی پرنده یک شارژر ۷۲۰۰ واتی می باشد که قابلیت شارژ دوگانه باتری ها را دارد.

شرکت DJI علاوه بر موارد فوق، یک ژنراتور 7200 واتی(مدل D9000i) را نیز برای تامین برق 220 ولت AC شارژر معرفی کرده است که حجم مخزن سوخت آن، 25 لیتر ظرفیت دارد.

سیستم پاشش سموم

پهپاد T30 مجهز به مخزن نگهداری محلول به حجم 30 لیتر و دارای 16 نازل می باشد که مجهز به دبی سنج الکترومغناطیسی برای تنظیم پاشش یکنواخت جریان می باشد. پمپ استفاده شده در کنار نازل ها پاشش جریان با دبی یکنواخت 8 لیتر بر دقیقه را فراهم می کند.

شدت جریان پاشش به کمک جریان هوای تخلیه شده از زیر موتورهای پهپاد موجب شده عرض پاشش پرنده با وجود پلتفرم کواد به عدد ۹ متر برسدکه بنا بر ادعا این شرکت امکان سم پاشی ۱۰۰ هکتار در ساعت فراهم شده است.(مطمئنا منظور استفاده از باتری های متوالی و حذف زمان شارژ باتری ها می باشد.)

به منظور سم پاشی درختان زاویه قرار گیری بازو های عقب و جلو تغییر کرده و نحوه چینش نازل ها در زیر این ۲ بازو نیز تغییر می کند تا شرایط مناسب برای سم پاشی درختان در ارتفاع بالاتر فراهم شود.

سیستم پاشش ذرات و دانه

در صورت استفاده از پهپاد T30  برای پاشش ذرات می توان از محفظه با ظرفیت 30 کیلوگرم ذرات و دانه استفاده کرد که نرخ تخلیه ذرات می تواند تا 50 کیلوگرم بر دقیقه افزایش یابد.

بنا بر ادعا شرکت عرض پخش ذرات ۷ متر می باشد و پهپاد قابلیت پاشش ۱ تن ذرات در ساعت را دارد.

مجموعه مخزن ها و پمپ ها و کل سیستم ضد آب بوده و دارای گواهی IP67 نیز می باشد.